Kasy fiskalne są urządzeniami znanymi powszechnie. Każdy z nas robiąc jakiekolwiek zakupy ustawiał się później w kolejce by sprzedawca zarejestrował za pomocą specjalnego urządzenia, to co sobie wybraliśmy. Taka kasa rejestruje więc cały obrót wraz z kwotą podatku należnego ze sprzedaży detalicznej wszelkich towarów i usług. Kasy fiskalne jak zresztą wszystko inne występują w kilku rodzajach. Niektóre z nich stosowane na przykład w Szwecji czy Serbii nie posiadają pamięci fiskalnej lub nie stanowią źródła naliczania podatku VAT. W takim wypadku wszelkie dane o obrotach zapisywane są w zewnętrznych nośnikach pamięci.
W naszym kraju stosuje się zwykle kasy rejestrujące wyposażone we wbudowaną pamięć fiskalną, która została oznaczona unikatowym numerem. W tego typu kasach codziennie na zakończenie doby sprzedaży zapisywane są przynajmniej kwoty netto oraz wartość podatku opierająca się na wysokościach poszczególnych stawek VAT. Często taki zapis uzupełniany jest również o sumę podatku oraz łączną kwotę wszystkich należności brutto. Takie modele oprócz naszego kraju można spotkać też we Włoszech lub Grecji. Obsługa takiej kasy choć zwykłym klientom wydaje się dziecinnie prosta w gruncie rzeczy wymaga odpowiednich predyspozycji i umiejętności. Kasy fiskalne, tak samo jak komputery i wszelkie inne urządzenie elektroniczne w wyniku postępu technologicznego są ulepszane i unowocześniane.
To z kolej sprawia, że sprzedawcy, by poprawnie je obsługiwać muszą być wysyłani przez swojego pracodawcę na profesjonalne szkolenia dotyczące ich obsługi. Na rynku usług i handlu ważne jest ciągłe kontrolowanie swoich przychodów. Ministerstwo Finansów wyznacza bowiem konkretną wartość po przekroczeniu której wszelka sprzedaż musi być rejestrowana za pomocą odpowiedniej kasy. Kasy fiskalne są natomiast obowiązkowe, bez względu na wartość przychodów, jeśli zajmujemy się sprzedażą alkoholu, bądź wyrobów tytoniowych.
Każdy użytkownik danego urządzenia po zakończeniu dnia sprzedaży jest zobowiązany do wykonania na kasie tak zwanego raportu fiskalnego dobowego. Dzięki niemu cały dzienny utarg zostaje na trwale, bez żadnych możliwości zmian zapisany w pamięci fiskalnej urządzenia.